BMX : Hogyan kezdjnk hozz a BMX Freestyle-hoz? |
Hogyan kezdjnk hozz a BMX Freestyle-hoz?
2004.03.10. 20:45
Mint azt a monds tartja, minden kezdet nehz. Biztosan Ti is trzitek, hogy ez a BMX esetben fokozottan igaz, hiszen a folyamat itt is azzal kezddik, hogy be kell szerezni a megfelel "sporteszkzt". Azt pedig ugye mindannyian tudjuk, hogy egy alap BMX tbbszrsbe kerl egy deszknak, vagy egy grkorinak, ugyanakkor egy darabig (mg nagyon kezd az ember) nem kell r sokat klteni. A tovbbiakban megprbllak rvezetni Titeket a helyes tra, hiszen bizonyra sokan vannak kztetek olyanok, akik szvesen megismerkednnek a BMX Freestyle valamelyik gval.
Forrs: Offline magazin
Hogy a kezdet knnyebb legyen, rdemes megfogadni a kvetkez tancsokat, gy valsznleg zkkenmentesebben tudjtok venni az els akadlyokat:
Az els BMX
Nzz krl alaposan, honnt tudnl megfelel bringt beszerezni. n szemly szerint azt vallom, hogy j bringval jobb elkezdeni. A hasznltakkal nagyon kell vigyzni, ugyanis elfordulhat, hogy tudatlansgodat kihasznlva megprblnak rdszni egy roncsot, ami hamar szthullik, de legalbb j drgn veszed meg!
Hallani ilyenekrl: rgval "meghegesztett" vz, amit utna lefestenek, gy tkletes llapotnak tnik, vagy repedt kormny, amire markolatot hznak a kritikus helyre. Ezek, br igazn tletes megoldsok, azrt mgis letveszlyesek.
Persze ltezik j minsg hasznlt alkatrsz is, az elz pldkkal csak azt akartam rzkeltetni, hogy a nem hozzrtket sokszor tverik. Teht ha sokig akarsz biciklizni, a legjobb megolds az j gp.
Tjkozdj az zletben dolgozk szakrtelmrl, krj tancsokat. Logikus, hogy csak attl az eladtl kaphatsz igazn hasznos tancsot, aki maga is BMX-es. Hasonltsd ssze a boltok rait, de vigyzz: 60-70 ezer forint alatt egyszeren nem rdemes BMX-et vsrolni, ugyanis ezen r alatt kizrlag bvlit kaphatsz, amit hnapokon bell porr trsz.
Ha elszntad magad a vsrlsra, valsznleg krvonalazdott benned, hogy a BMX Freestyle-nak (szabadstlus) melyik gazatt szeretnd mvelni (talaj=flatland, street, dirt, miniflcs). Krd az elad segtsgt, hogy ajnljon neked egy olyan BMX-et, amely az ltalad kivlasztott stlushoz (s anyagi lehetsgeidhez) leginkbb megfelel.
Amennyiben vsrlskor mg nem dnttted el, melyik stlust kvetnd szvesen, krj olyan biciklit, amely "all-round", teht minden stlus mvelsre alkalmas. Ksbb, ha mr dntttl, tnyergelhetsz egy olyanra, amely jobban megfelel a kvetelmnyeidnek, illetve alkalmasabb az ltalad kivlasztott gazathoz.
Ha krdsed van az egyes alkatrszekrl, versenyekrl, biciklisekrl, vagy magrl a biciklizsrl, trkkkrl, nyugodtan krdezd meg az eladt
Nem rt, ha rgtn beszerzed a vdfelszerelseket is! Flatlandhez elg a spcsontvd, az sszes tbbi stlushoz viszont nem rt a buksisak, trd- knyk- spcsontvd s keszty. Fontos ezenkvl a megfelel cip is. A flatlandhez elg nehz j cipt tallni, de nincsenek tl knny helyzetben a tbbi stlus mveli sem. Az a legokosabb, ha a kimondottan a BMX-ezsre kifejlesztett cipk kzl vlasztasz. Ezek nem olcsk ugyan, de lnyegesen tovbb tartanak, mint egy "mezei" cip, s mg a lbad sem megy gallyra. Szerencss esetben a BMX-boltban tallsz ilyen cipket s a biciklizshez kapcsold ruhzatot.
A boltban krj segtsget, hogyan llj neki a gyakorlsnak. rdemes oktat-videokazettt vsrolni, ennl jobb mdszer nincs a trkkk s azok neveinek elsajttsra. Keresd a KHE cg oktatkazettit (flatland, street), melyeket a mindenki ltal ismert flatlandes s filmes, OG Szilgyi Marci ksztett. (A filmeket s a BMX kerkprokat egyarnt megvsrolhatod az OG Bike Shopban, az Oktber 6. u. 2-es szma alatti boltban)
Gyakorls
A legfontosabb: trelem s a kitarts. Semmi sem fog knnyen menni, plne nem az elejn. Mindig az alaptrkkk elsajttsa a legnehezebb: a flatland esetben ez eltarthat kt-hrom vig is. Ha el akarod kerlni azt, hogy hamar kibrndulj a gyakorlsbl, szerezz be magad mell valakit, akivel hasonl szinten vagy, s gyakoroljatok egytt.
Megltjtok, sokkal lvezetesebb gy a tanuls, arrl nem is beszlve, hogy ha valami nem megy az egyiknek, azt a msik elmagyarzhatja neki. Sokkal knnyebb gy j trkkket tanulni, ezenkvl hzztok is egymst: ha te megtanulsz egy j trkkt, a haverod sem fogja azt annyiban hagyni, s megtanul egy msikat. Lehet egytt elemezgetni a videkat, versenyekre jrni, s mg sorolhatnm. Ha pedig mr mennek az alaptrkkk, egyszerre kinylik a vilg: sokkal knnyebb lesz a tovbbi fejlds.
Nem rt, ha nha egytt gyakorolsz a nlad jobbakkal. A legtbbetekkel az a problma, hogy nem mertek odamenni azokhoz, akik nlatok rgebb ta gyakorolnak. Menjetek oda btran, s krjetek segtsget, hiszen egyszer mindenki volt kezd. Ha szernyen adod el magad, nagyon szvesen segtnk: melyik trkkt hogyan kell csinlni, mit rdemes egy kezdnek gyakorolnia. Tudom, milyen ez, hiszen a bartaimmal vidkrl jrkltunk fel nha a Hsk terre, s mi is zavarban voltunk a nagy tudsklnbsg miatt.
Jrjatok versenyekre
A kezdkrl sokig megfeledkeztek ugyan, de flatlandben jra lteznek versenyek kezdknek, nemcsak haladknak s profiknak. Szksg is van r, hiszen a kezd szintrl vek alatt lehet csak felzrkzni a haladk mell, gy a nem megfelel erviszonyok miatt a legtbb kezd nem is mer elindulni a versenyeken.
A tavalyi Vans Ground Masters Cup hossz id ta az els verseny volt, ahol kezd kategrit is indtottunk, s nem hiba: sok olyan fiatal flatlandes indult el a C csoportban, akikkel mg nem tallkoztunk. Ltva a kategria szksgessgt, az prilis 15-n, Storaljajhelyen tartand "Psztor Gbor Emlkversenyen" is elindulhattok a kezdk kztt.
A verseny ersti az nbizalmat s clokat tz ki az ember el, ezenkvl itt jn ssze az orszg BMX-eseinek legnagyobb rsze. Lehet j ismeretsgeket ktni, j trkkket tanulni, egytt gyakorolni s megmutatni, mit tudsz. Szval egy j verseny feltlt energival, lkst adva a mg kemnyebb gyakorlshoz. Nem szabad kihagyni!
Talljatok megfelel helyet a gyakorlshoz
A flatlandesek itt knnyebb helyzetben vannak, ugyanis egy sima, egyenletes talaj fociplyt viszonylag knny tallni, skateparkot viszont sajnos nem annyira. Nekik marad a Grzenl, illetve a sajt funbox, esetleg a dirtjump ptse s az utcai, igazi streetels. De taln szerencsnk lesz, ugyanis felrppentek olyan hrek, melyek szerint tovbbi skatepark pl a Sprite gondozsban. gy legyen.
Gyakorolj tudatosan
Ha flatlandezel (br a tancsot a streetesek is megfogadhatjk), j, ha biciklizs eltt mr tudod, milyen trkkket fogsz aznap gyakorolni. Legjobb, ha kisebb listt ksztesz az aznapi trkkk nevvel. Ezzel elkerlheted azt, hogy valami kimaradjon. Ha mr kezdenek egszen jl menni az egyes alaptrkkk, megprblhatod sszektni azokat, gy egyszerbb kombincikat is gyakorolhatsz.
Idvel (ne feledd, hnapokrl, vekrl lehet sz) azon fogod kapni magad, hogy egyre knnyebben megtanulsz majd bizonyos trkksorozatokat. Ekkor jssz majd r, valjban mennyi munka van mgtted, s mg mennyi vr rd, hiszen mr elg jl tltod az egsz flatlandet.
Taln a legclravezetbb gyakorlsi mdszer a BMX-ben az, ha mdodban ll naponta kt alkalommal gyakorolni. Az els alkalommal rdemes mondjuk csak az j trkkket s trkksorozatokat prblgatni, a msodik "edzsen" pedig a mr rgebbi trkkket s kombincikat gyakorolni, hogy ne vesszenek el. Persze minl tbb j trkkt s kombincit sajttasz el, annl tbbet kellene szinten tartani, ami szinte lehetetlen. Ne is akarj ezrt minden trkkt mindennap gyakorolni, mert ez esetben a kevesebb igenis tbb: ha tlsgosan sok mindent prblgatsz egy idben, knnyen elveszhetsz a rszletek kztt.
Olvassatok sokat a BMX-rl
szleststek a ltkrtket, hiszen mr itthon is kaphatk (igaz, angol nyelv) BMX-magazinok. Az Interneten is hatalmas mennyisg informcihoz juthattok a sportrl, az Offline magazin hasbjain pedig minden hnapban tallkozhattok rdekes cikkekkel a BMX-et illeten.
Szval a legfontosabb dolgok, melyekre egy kezdnek szksge van: egy megfelel BMX, j gyakorltrsak, megfelel motivltsg, tudsvgy s kitarts, esetleg egy adag btorsg. Ha ezek megvannak, kezddhet a gyakorls. Remlem, ezen kis sszellts segtsgvel knnyebben veszitek majd az akadlyokat s a fejlds is gyorsabb lesz.
Azt hiszem, a megfelel hozzlls mellett senkinek sem fog csaldst okozni a BMX Freestyle-lal val megismerkeds. Ha pedig brmilyen krdsetek van a BMX-ezssel kapcsolatosan, vrjuk leveleiteket.
|