Gyorstalpaló túlélő tanfolyam
2004.03.11. 21:33
Gyorstalpaló túlélő tanfolyam – avagy mit tegyünk ha már egyszer elestünk
Forrás: Zone.hu internetes oldal
Aki elkezd gördeszkázni az tisztában van vele, hogy ez a sport nem igazán hasonlítható mondjuk a sakkhoz. A gördeszkázás az egyik legveszélyesebb sport az összes közül. Azért nem kell nagyon megijedni, az esések mindennaposak lehetnek, de többnyire ezeknek semmi nyoma nem marad, legfeljebb annyi, hogy egy kicsit koszos lett a nadrágod. Ritkábban, de azért előfordul olyan esés is, amit már nem úszunk meg ilyen könnyen. Minél komolyabban gördeszkázunk és minél nehezebb trükköt próbálunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy elesünk illetve megsérülünk. A következőkben megpróbáljuk leírni, hogy egy ilyen esés után mit érdemes csinálni és mi az amit meg kell tennünk. Lehet erre azt mondod ez hülyeség, Én is tudom mit kell tenni, de hidd el lehetnek olyan esetek amikor hirtelen nem fogod tudni mit tegyél pedig egy percen egy élet is múlhat!
Hát akkor kezdjük a legelején a dolgot.
Tegyük fel, hogy kimész deszkázni és jól bevered a sípcsontodat. Mit teszel ilyenkor? Semmit, káromkodsz egy nagyot, leülsz egy kicsit pihenni míg elmúlik a fájdalom és deszkázol tovább. Este érdemes egy kis jeget tenni rá.
Ha felsérted a bőröd és vérzel tisztítsd ki a sebet vízzel. Várd meg míg eláll a vérzés. Ha letapasztod megvéded a további szennyeződéstől, ha nem tapasztod le talán hamarabb meggyógyul. Ha mély a seb nem árt elmenni a sebészetre, hogy összevarrják és adjanak egy tetanusz elleni védőoltást. Ez azért is fontos mert egy ilyen fertőzésnek igen komoly következményei is lehetnek, akár halál is!
Amennyiben sokat ugrálsz magasról előfordulhat, hogy másnap izomlázad lesz és ez fájdalommal is járhat. Nem érdemes rádolgozni mert ettől csak fokozódhat az izomláz. Ellenben jót tesz a forró fürdő, váltófürdő, szauna, masszírozás és a különböző sportkenőcsök.
A sok gyakorlás közben sajnos előfordulhat, hogy kimegy a bokád. Ez elég fájdalmas is tud lenni. Ha csak egy kicsit megy ki akkor nincs nagy baj, másnap már lehet rendbe is jön. Súlyosabb esetben részleges bokaszalag-szakadás illetve teljes szalagszakadás is lehet. Ezt valószínűleg egyből észreveszed mert irdatlanul fáj és jól be is dagad a bokád. A gyorsabb gyógyulás érdekében a bokádat polcold alá úgy, hogy a szívvonal fölött legyen és jegeld. Ez azért kell, hogy lelohadjon a duzzanat, ami pedig azért kell, mert a duzzanat gátolja a vér áramlását, sőt az is előfordulhat, hogy emiatt vérrögök is keletkezhetnek, aminek pedig szintén súlyos következményei lehetnek. Emiatt érdemes elmenni az orvoshoz, aki úgyis elmondja mit kell tenned, ad egy gipszet talán és az is lehet, hogy injekcióznod kell magad. (ez egy véralvadásgátló szer az említett vérrögök ellen. Nekem egy hétig kellett adnom magamnak. A hasba a bőr alá kell szúrni.)
Abban az esetben, ha látod, hogy a kolléga az esés következtében elveszti eszméletét rögtön menj oda és ellenőrizd állapotát. Jó esetben pár másodperc elteltével magához tér. Ha mégsem akar magához térni akkor érdemes jobban megnézni. Előfordulhat, hogy nem lélegzik, de azért még nem kell nagyon megijedni. Ez általában azért van mert a nyelve az illetőnek hátracsúszik és eldugaszolja a légcsövét. Ebben az esetben be kell nyúlni kézzel és elhúzni a nyelvét. Az is lehet, hogy nem tudsz benyúlni a szájába mert össze van zárva és a görcs miatt nem tudod kinyitni. Ekkor el kell törni az álkapcsot! Ez így elég durván hangzik, de ezzel megmentheted az életét! Természetesen minden ilyen esetben mentőt kell hívni a biztonság kedvéért.
Láb-, kartörésről nincs mit mondani. Fáj és mentőt kell hívni.
Legveszélyesebb dolog a gerincsérülés. Ezt látni nagyon nem lehet, de valamennyire ki lehet tapogatni. Ezt persze úgy kell, hogy közben ne mozdítsuk meg a sérültet, mert a legkisebb elmozdulás is okozhatja a gerincvelő elszakadását, ami miatt egy életre lebénulhat.
Ezek persze már elég extrém esetek, nem szokott ilyen előfordulni, de azért nem árt tudni, hogy ilyen is lehet és mit kell ekkor csinálni. Ezzel a cikkel nem az volt a szándékunk, hogy elriasszunk a deszkázástól, hanem csak annyi hogy legyél felkészülve ha valami történik. Ezekről a dolgokról azért ne beszélj a szülőknek, inkább csak jegyezd meg és hallgass. És deszkázz amikor csak kedved tartja, ha lehet sérülés nélkül!
Melicher András
|